Vymysleli pro Brno křížence croissantu a moravského koláče a dali mu jméno Kroláč

BRNO - Stejně jako newyorský cukrář Dominique Ansel dal světu Cronut (americký koblížek donut z máslového croissantového těsta) a Kate Reid z melbournské pekárny Lune Croissanterie zase Cruffin (křížence croissantu a muffinu), brněnská řemeslná pekárna William Thomas Artisan Bakery dala světu… Kroláč!

Kroláč je kříženec francouzského croissantu a českého (či v tomto případě spíše moravského) koláče. Z vyváleného croissantového těsta pekaři vytvoří šáteček, který naplní jednou ze tří náplní. „Našimi prvními dvěma druhy byly tvarohový kroláč s bioborůvkami a štrúdlový kroláč. Na konci letošních prázdnin jsme k nim přidali třetí – Kroláč s mákem a povidly. Což je koláčová klasika z největších,“ říká Vilém Ráček, jeden spolumajitelů William Thomas Artisan Bakery.

Ruční výroba croissantů patří k jedné z domén a chloubě William Thomas Artisan Bakery. „Cesta k perfektnímu croissantu bez použití umělých přísad – jako je například v průmyslovém pekařství běžně používaný tažný margarín – byla dlouhá a složitá. Na jejím začátku jsme se radili s jedním technologem z pekárny, která takové ty běžné ‚krosany‘ vyrábí. Ten nám řekl, že to bez různých stabilizátorů a éček nejde. A my jsme se rozhodli dokázat opak,“ říká druhý spolumajitel William Thomas Artisan Bakery Tomáš Kadlec. Croissantové těsto se v Žabovřeskách vyrábí ručně a nepřidávají se do něj žádné zlepšovací přípravky. Proces výroby využívající pomalé zrání těsta trvá dva dny.

Vymýšlet stále něco nového brněnské pekaře baví. „Další novinkou je náš Pain aux Pistaches, česky pistáciový šnek. Je to opět croissantové těsto, které namažeme poctivým pistáciovým krémem, zarolujeme, nakrájíme, upečeme a dozdobíme sekanými pistáciemi,“ zmiňuje další novinku druhý ze spolumajitelů Tomáš Kadlec.

William Thomas Artisan Bakery dodává své pečivo do brněnských obchodů, bister a kaváren. Pro největší výběr a 100% čerstvost si ale zákazníci mohou přijít přímo do okýnka pekárny v brněnských Žabovřeskách, a to každý pracovní den od 14 do 20 hodin. Více informací včetně sortimentu pro jednotlivé dny najdete na www.wtbakery.cz.

Brněnská řemeslná pekárna William Thomas Artisan Bakery se neustále snaží vylepšovat své služby, zvyšovat počet druhů pečiva a hlavně – každý den péct pečivo z kvalitních surovin bez zbytečných náhražek pro spokojené zákazníky.

Na konci prázdnin jsme přichystali několik novinek, o kterých bychom vás rádi informovali.

 

Nové druhy pečiva

„Nové druhy pečiva vyvíjíme moc rádi. Baví nás testování, výběr surovin, i když je to často běh na dlouhou trať, protože v českém potravinářském průmyslu často rozhoduje cena a s tím spojené ústupky kvalitě. Na to my nejsme ochotní přistoupit a proto dlouho hledáme a ochutnáváme, dokud nejsme spokojeni,“ popisuje zákulisí „vývoje“ nových druhů pečiva Tomáš Kadlec, spolumajitel William Thomas Artisan Bakery.

Poslední srpnový týden se z okna pekárny začaly prodávat Pain aux Pistaches Kroláč s mákem a povidly.

Pain aux Pistaches navazuje na rozinkového šneka (Pain aux Raisins), které se v Brně-Žabovřeskách pečou od jara. Krémová náplň je z pravých pistácií, po upečení se sype drcenými pistáciemi. V nabídce je vždy v pondělí.

V novém kroláči lidé ochutnají makovou náplň a poctivá povidla, posypaný bude drobenkou.  „Ideální makovou náplň jsme hledali bezmála měsíc. Ale tu pravou, neošizenou, bez zdravotně závadných látek jsme stejně nenašli. Proto jsme se nakonec domluvili s malou farmou z Hané, která bude vyrábět makovou náplň speciálně pro nás,“ vysvětluje Vilém Ráček, spolumajitel William Thomas Artisan Bakery. Kroláč s mákem a povidly je v nabídce od 29. srpna každý čtvrtek.

Produktové novinky rozšířily stávající nabídku, nově tedy zákazníci mají na výběr ze tří kroláčů a dvou šneků. O stálých produktech i denních speciálech si lidé mohou přehledně přečíst na nově „upečených“ webových stránkách www.wtbakery.cz nebo na tabuli přímo u prodejního okna na adrese Mozolky 2 v brněnských Žabovřeskách. „Nabídku zveřejňujeme i na sociálních sítích – Facebooku a Instagramu –, kde si lidé zároveň mohou pečivo na daný den rezervovat. Kroláče totiž zpravidla nikdy nevydrží do osmé, kdy pekárna  s prodejem z okna končí,“ doplňuje Tomáš Kadlec.

Delší otevírací doba

Aby mělo více zákazníků možnost nakoupit 100% čerstvé a poctivé pečivo, prodloužila pekárna otevírací dobu. První teplé pečivo si zákazníci zakoupí nově už od 14 hodin, a jelikož otevřeno je až do osmé večer, stíhají jejich dobroty i ti, co dlouho pracují. „Pro odpolední prodej připravujeme několik dávek těst, která kynou postupně, a díky tomu je v okénku pečivo čerstvé hned několikrát za odpoledne,“ říká Vilém Ráček.

Pečivo pro charitu

Co se děje s pečivem, které z okénka pekárny neprodáme? Každý den si vyzvedává zbylé pečivo z prodeje Diecézní charita Brno. „Jsme radši, když každý den pečivo spíš zbyde, než aby k nám navečer někdo přijel a zjistil, že máme vyprodáno. Proto jsme přebytky nabídli potřebným. Ale je pravda, že někdy je zájem enormní a všechno prodáme,“ uvádí Tomáš Kadlec. 

Jak se vám líbíme?

Ve stejném grafickém stylu, v jakém vznikl web, jsme upravili i prostředí pekárny. Díky foliím na oknech je naše pekárna z ulice viditelnější a pro zákazníky příjemnější. Změnili jsme i prezentaci denní nabídky, která je nyní na přehledné tabuli.

Příběh William Thomas Artisan Bakery

U zrodu pekárny stáli dva kamarádi – Vilém Ráček a Tomáš Kadlec –, kteří se shodli na tom, že jim v Česku chybí kvalitní, poctivé a chutné pečivo. Proto se rozhodli tuto díru na trhu zaplnit. Cílem pekařství od začátku bylo vyrábět a prodávat pečivo ručně a z kvalitních základních surovin bez použití polotovarů.

Řemeslné postupy na jednotlivé druhy pečiva ladí oba nadšení pekaři tak dlouho, dokud nejsou s výsledkem plně spokojeni.

Pečivo William Thomas Artisan Bakery najdou zákazníci v obchodech s potravinami (například Sklizeno, Dobrej špajz, Koloniál, Marināda a další) a také online na Rohlik.cz. Pekárna vyrábí croissanty a bagety, toustový chléb, francouzský chléb a další pečivo. Stále populárnější je kroláč – kříženec mezi croissantem a koláčem.

Další podrobnosti najdete na webových stránkách pekařství www.wtbakery.cz.

(niv)