Lysice představují cennosti z depozitářů

Lysice (Blanensko)

 

Turistickým lákadlem zámku v Lysicích na Blanensku se v uplynulých stala nová výstava, která představuje nejcennější exponáty z 15 zámků na Moravě, které byly po druhé světové válce zrušeny coby šlechtická sídla a slouží jako domovy důchodců, ústavy sociální péče, sídla zemědělských družstev a radnic. Léta mnohé z vystavených věcí leželo opomíjených v depozitářích, řekla Úspěchu kastelánka zámku Lysice Martina Medková Rudolfová. Výstava nese název Poklady ze zámeckých depozitářů a potrvá přibližně dva roky.

"Snahou je veřejnosti ukázat, že zajímavých zámků je mnoho, ale ne všechny se podařilo po konci druhé světové války zachovat v původním stavu. Stát si prostě tuto péči nemohl dovolit," vysvětlila kastelánka. Tehdejší Národní kulturní komise vybrala jen objekty mimořádné architektonické hodnoty, které pak byly zachovány v původním stavu jako ukázka toho, jak šlechta žila. Nyní je těchto hradů a zámků v majetku státu asi sto.

Z ostatních historických objektů byl převezen mobiliář do depozitářů památkářů. Tyto předměty jsou využívány při vytváření nových expozic na hradech a zámcích, nebo jsou k vidění při různých výstavách. V depozitářích jsou jich tisíce.

V Lysicích je k vidění mimo jiné porcelán ze zámku v Lomnici u Tišnova na Brněnsku, orientální textil ze zámku v Moravském Krumlově, vyřezávané dřevěné křeslo z Černé Hory na Blanensku a zbraně z Loučné nad Desnou na Šumpersku. Další předměty pocházejí ze zámků z Čech pod Kosířem na Prostějovsku, Rokytnice u Přerova nebo také z Letovic na Blanensku.

Některé předměty se možná vrátí na původní místo do zámků, z nichž byly kdysi odvezeny, uvedla kastelánka. Například v zámku v Moravském Krumlově na Znojemsku se průběžně vystavuje tamní někdejší mobiliář a za čas bude k vidění i v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku.

(trf)